Besøg på Kafé Klaus

Besøg på Kafé Klaus

Besøg på Kafé Klaus

# Konfirmandinfo - arkiv

Besøg på Kafé Klaus

På onsdag d. 2. september kl. 8.00 besøger vi Kafé Klaus, Store Højbrøndsstræde 4, 4000 Roskilde. Det er en sidegade til Støden, lige over for Absalons Skole. I skal selv sørge for at komme ind til Kafé Klaus onsdag morgen. Aftal f.eks. at følges med en klassekammerat, så I sammen kan finde dertil. Vi slutter kl. 9.20, så alle kan nå videre til skolen i god tid.

På Kafé Klaus får vi indblik i en side af livet i Danmark, som nok vil overraske mange af jer. Hvem er der for mig, når bunden går ud af min trygge tilværelse?

Kafé Klaus er en varmestue, hvor mennesker kan komme i dagtimerne og være med i et socialt fællesskab med andre. Her kan man få mad og kaffe til en billig penge, og få støtte og hjælp fra medarbejderne til at håndtere udfordringerne i ens dagligdag. I kælderen er der genbrugsbutik. Der kommer mennesker i alle aldre på Kafé Klaus. Der er åbent alle dage om året, så man kan godt fejre juleaften der. Caféen drives af Kirkens Korshær.

Link til kort

Marianne og Mogens

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed